WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI MATEMATYKI
odbywające się w V LO w Gliwicach

marzec - kwiecień 2004

Prowadzący spotkania:

  • mgr Barbara Pfutzner
  • mgr inż. Halina Rościszewska-Narloch
Odbyły się trzy spotkania - w środy w godzinach 1500 - 1700


I zajęcia - temat przewodni "trójkąty równoboczne". Najpierw uczymy składania trójkąta równobocznego z kwadratu, a następnie z kartki A4. W czasie składania uzasadbiamy poprawność zgięć, czyli dlaczego powstają trójkąty równoboczne. Wszyscy przygotowują pełno trójkątów równobocznych , z których składamy graniastosłup prosty o podstawie sześciokąta. Bryłę tę można "skręcić" i jest płaska.

Na zakończenie tego spotkania uczymy się moduło na trzydizestościan rombowy. Na zadanie domowe trzeba ich przygotować 30 i przynieść na następne zajęcia.


II zajęcia - Najpierw prezentacją brył, których będziemy się dzisiaj uczyć. Na stole leży trzydizestościan robowy oraz wiele gwiazdek z modułu Paulo Bascett'a. Zaczynamy od zadania domowego. Wyciągamy 30 modułów na trzydziestościam rombowy i z pomącą spinaczy przeplatamy je. Powstają piękne bryły.

Teraz zabieramy się za uczenie modułu "Paulo Bascett'a. Zrobimy ośmiościan gwiaździsty, więc wystarczy nam 12 modułów. Przeplatamy je, a na koniec wykonujemy uproszczone diagramy tego modułu.

III zajęcia - uczymy się dwóch brył:
  • dwunastościan rombowy,
  • kręciołek.
Zaczynamy od przygotowania modułów na dwunastościan rombowy. Składamy 12 kartek formatu A4 i łączymy je.   
W drugiej części zajęć zabieramy się za naukę kręciołów. Początek to budowa modułu i łączenia go z innym modułem. Łączenie 4 modułów nazywamy różyczką. Wykonujemy 6 różyczek. Pierwsze 4 łączymy w pierścien, a następne dwie dokładamy do pierścienia: pierwszą od góry, a drugą od dołu. I już gotowe!


Koniec naszych spotkań - Pani Lazarowicz - metodyk matematyki wręcza nam podziękowania oraz przepiękne bukieciki kwiatów. Było nam bardzo miło z tego powodu.

Cykl trzech spotkań zakończył się bardzo owocnie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogły nauczać tak miłe koleżanki matematyczki.