Strona startowa
Start page
Księga gości
Guestbook
O mnie
About me
Warsztaty
Workshop
Galeria
Gallery
Książki
Books
Diagramy
Diagrams
Linki
Links

Tytuł: Miniorigami
Autor: Gay Merrill Gross
Tłumaczenie: Aleksandra Gietka-Ostrowska
Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
Rok wydania: 2007

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie kiedy trzymałam ją w ręce po raz pierwszy. Bardzo ładny design, wyraźne rysunki bez błędów. Dodatkowo każdy model opisany w książce jest na zdjęciu w ciekawej kompozycji. Modele raczej bardzo proste świetnie nadające się na pocztówki i kartki okolicznościowe. Część z nich śmiało można wykorzystać w nauczaniu przedszkolaków i maluchów w szkołach podstawowych. Jak sama autorka z tyłu okładki napisała "Mała rzecz - a cieszy!". Całkowicie się z tym zgadzam. Owszem znalazłam parę drobnych błędów, jednakże raczej mało kto zwróci na nie uwagę, ponieważ rysunki są tak dobre, że nie wymagają czytania komentarzy.

Poniżej kilka drobnych niedociągnięć:
  • Na stronie 55 w kroku nr 10 podano nazwę bazy jako kwadratowa kieszonka, a raczej używane jest baza kwadrat (kwadratu),

  • Pomiędzy krokami 7 a 8 na stronie 93 jest strzałka "odwróć model", a podpis pod krokiem 7 źle nakazuje "obróć model". Te słowa nie oznaczją tego samego (na str. 10 prawidłowo symbole zostały nazwane),

  • Na stronie 94 w instrukcji ośmioramiennej gwiazdy w kroku nr 5 jest drobna niejasność w opisie "Zagnij dolny róg wierzchniej podwójnej warstwy papieru do prawego wierzchołka modelu". Jak można zauważyć na rysunku, może i jest to prawy wierzchołek, ale górnej krawędzi. Raczej bez rysunku każdy przyłożył by do zupełnie innego wierzchołka. Dobrze, że rysunek jest dobrze zrobiony, raczej mało kto zerknie na podpis.
Podsumowując: Błędów i niedociągnięć w tej książce jest bardzo mało i na szczęście nie są to poważne błędy. Książkę śmiało mogę polecić każdemu. Moja ocena to 10/10 punktów. Bez zawahania napiszę, że jest to najlepiej wydana książka do origami w ostatnich latach w Polsce. Ja już mam ją na swojej półce. A Ty?

Tekst: Halina Rościszewska-Narloch, październik 2009.

[powrót / back]
© Copyright H.Rościszewska-Narloch, 2003/2010